مشاوره حقوقی آنلاین ، تلفنی | وکیل پایه یک دادگستری

حضانت

۰۱ آبان
حضانت فرزند

حضانت

منظور از حضانت فرزند در مفاهیم حقوقی ” مراقبت و نگهداری روحی، جسمی، مادی و معنوی و تعلیم و تربیت طفل ”  است . مطابق قوانین، هیچ شخص یا سازمانی مادامی که پدر و مادر کودک زنده و دارای صلاحیت هستند، اجازه حضانت فرزند را ندارند.

در این مورد حتی خویشاوندان درجه یک هم نمی توانند برای نگهداری طفل ادعایی داشته باشند. مگر اینکه پدر و مادر کودک فوت شده باشند و یا عدم صلاحیت آن ها برای حضانت طفل ثابت شده باشد.

حضانت فرزند

 

به دلیل اینکه در اکثر موارد دو طرف دعوا خواهان حضانت کودک هستند، غالبا این پرونده ها جزو پیچیده ترین دعاوی خانوادگی است و روند بررسی اینگونه پرونده ها کند است. یکی از بهترین روش ها برای تسریع جریان این دعاوی استفاده از مشاوره حقوقی و وکیل مجرب و متخصص بویژه وکیل خانواده است. تا با توجه به بررسی همه جوانب و در نظر گرفتن قوانین و همینطور مصلحت طفل برای احقاق حقوق موکل خود دفاع نماید.

در صورتی که به دنبال یک مشاور مجرب و متخصص در این زمینه هستید، میتوانید با مراجعه به صفحه رزرو مشاوره تلفنی از مشاورین و وکلای مجرب در این زمینه مشاوره بگیرید.

 

 

شرایط حضانت فرزند

  • اصول و قوانینی در مورد نگهداری فرزند وجود دارد که باید به آن ها توجه نمود، در اینجا به این قواعد و اصول اشاره شده است که همراه با هم آن ها را مرور میکنیم.
  • اولویت حضانت فرزند پسر و حضانت فرزند دختر تا ۷ سالگی به عهده مادر است مگر اینکه دو طرف به توافق دیگری رسیده باشند. در تمام این مدت نفقه فرزند وظیفه پدر است.
  • با توجه به قانون حضانت فرزند پس از 7 سالگی به عهده پدر است که باز در این زمان دادگاه توافق والدین را ارجح می داند.
  • در صورتیکه فردی که حضانت بر عهده اوست ، در فرصت ملاقات طرف مقابل از ملاقات ممانعت کند، طبق قوانین دادگاه می‌تواند در بار اول وی را به پرداخت جزای نقدی و در صورت تکرار به حداکثر مجازات محکوم کند.
  • تنها در صورتی حق حضانت فرزندان از والدین سلب می شود که والدین دارای مشکلاتی نظیر بیماری‌های روانی، اعتیاد، فساد اخلاقی و فحشا، سوء استفاده از طفل مانند قاچاق، گدایی، ازدواج مجدد مادر، ضرب و جرح خارج از حد طبیعی و ارتداد باشند. در ان صورت دادگاه با توجه به شرایط برای حضانت فرزندان تصمیم گیری میکند.
  • پس از طلاق و تعیین حضانت فرزند، حق ملاقات و دیدار فرزند برای فردی که نگهداری با او نیست محفوظ است و در صورت عدم توافق والدین دادگاه در این مورد صاحب رای است.
  • هر کدام از والدین که نگهداری فرزند را به عهده می گیرند بدون اطلاع و توافق طرفین اجازه تغییر محل اقامت کودک را ندارند.

 

حضانت بعد از سن بلوغ

  • حضانت دختر از ۷ سالگی تا ۹ سالگی و حضانت پسر نیز از ۷ سالگی تا ۱۵ سالگی با پدر می باشد.(منظور سن بلوغ است) در این مورد قانون گذار در قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده به قاضی اجازه داده تا با توجه مصلحت طفل، شرایط نگهداری را مشخص و تعیین نماید .
  • از نظر قانونی موضوع حضانت فقط تا سن بلوغ فرزند مورد نظر است و سکوت قانون در این مورد به معنای این است که فرزند میتواند خودش انتخاب کند که در کنار چه کسی باشد.

 

پاسخگویی به سوالات درباره حضانت

در صورتی که سوالات متنوعی در این زمینه دارید میتوانید با مشاوران حقوقی ما تماس بگیرید، تا به سوالات شما درباره مواردی مانند حضانت فرزند در طلاق توافقی ، حضانت فرزند قبل از طلاق ، شرایط سلب حضانت و سایر سوالات شما پاسخ دهند.

 

 

یک دیدگاه ثبت کنید