مشاوره حقوقی آنلاین ، تلفنی | وکیل پایه یک دادگستری

طلاق ، قوانین طلاق ، شرایط طلاق ، وکیل طلاق

۲۵ مهر
طلاق

طلاق ، قوانین طلاق ، شرایط طلاق ، وکیل طلاق

طلاق کلمه ای است که هر چند ممکن است برخی معنای حقوقی و بار حقوقی آن را ندانند، اما معنای عمومی آن برای همه روشن است. در زمان وقوع آن ممکن است هر یک از طرفین متحمل صدماتی شوند. اما گاهی اکثر این صدمات بخاطر عدم آگاهی و اطلاع کافی از حقوق و قوانین است.

به همین خاطر توصیه ما به شما این است که قبل از انجام هر اقدامی ابتدا با یک مشاور آگاه و متخصص صحبت کرده و بعد برای انجام مراحل قانونی اقدام کنید.

طلاق

 تعریف طلاق در مفاهیم حقوقی

در مفاهیم حقوقی طلاق به معنای از بین رفتن نکاح دائم با توجه به قوانین که توسط مرد یا نماینده او انجام می شود. دلیل اینکه گفته می شود ” توسط مرد ” این است، مطابق قانون حق طلاق با مرد است. مگر در شرایطی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

در امر طلاق 2 شخص دخیل هستند، یکی شوهر که طلاق دهنده است و او را مطلق گویند و دیگری زن که طلاق داده می شود و او را مطلقه نامند.

 

 

در حالت کلی طلاق با توجه به مسیر درخواست و شخص درخواست کننده از 4 مسیر اصلی مورد بررسی قرار می گیرد.

 

طلاق توافقی

طلاقی که در آن زوجین بر سر مسائل و شرایط وقوع طلاق مانند مهریه، نفقه، حضانت و … به توافق رسیده اند.  در این نوع دادگاه براساس تحقق شرایط، حکم به جدایی خواهد داد.

 

طلاق از طریق درخواست مرد

در سال های اخیر روند این نوع دادخواست ها سخت تر شده است و در  صورت چنین درخواستی از طرف زوج (مرد) ابتدا قاضی به منظور سازش زرفین پرونده را به مشاورین ارجاع می دهد و در صورت تسلیم گواهی مشاور مبنی بر عدم سازش به دادگاه، طلاق اجرا خواهد شد. واضح است که در این شرایط تمامی حقوق زوجه (زن) مانند مهریه، نفقه، اجرت‌المثل و جهیزیه‌ و همینطور با توجه به شرط تنصیف، معادل نصف اموال مرد به وی تعلق خواهد گرفت.

 

طلاق از طریق درخواست زن

در این مورد باید بگویم واقعا متاسفم که تحت هر شرایطی و حتی در سخت ترین شرایط زندگی ، درخواست زن برای طلاق همچنان بسیار پیچیده و سخت است. هرچند در سال های اخیر تلاش هایی صورت گرفته تا بتوان این روند را آسان تر دنبال کرد،که از آن جمله می توان به مواردی مانند عسر و حرج زن ناشی از ترک زندگی توسط مرد، عدم پرداخته نفقه،  اعتیاد، بیماری روانی و جسمی صعب‌العلاج، زندانی شدن مرد بیش از ۵ سال و ضرب و شتم اشاره کرد.

گاهی خانم ها می خواهند با مطالبه مهریه خود روند را طوری یش ببرند که به طلاق منجر شود، ولی در اکثر مواقع موفق نخواهند شد چرا که غالبا نمی توانند از این طریق قاضی را مجاب کنند. توصیه ما این است که در این مورد حتما از یک مشاور حقوقی و وکیل مشاوره بخواهید. وکیل خانواده در گروه وکالت 365 در این زمینه مشاوره شما خواهد بود.

 

طلاق به خاطر غیبت مرد

برای درخواست این نوع طلاق باید بیش از ۴ سال غیبت مرد گذشته باشد. برای انجام این نوع طلاق باید تشریفات ویژه ای مانند درج آگهی در روزنامه انجام شود و در نهایت در صورتی که خبری از همسر (شوهر) نشود، زن با مراجعه به دادگاه مجوز جدایی را از قاضی خواهد گرفت.